Главная > Налоговая информирует > У фокусі уваги - легалізація заробітної плати

У фокусі уваги - легалізація заробітної плати


2-11-2013, 17:49. Разместил: Admin
У фокусі уваги - легалізація заробітної плати В Україні гостро постала проблема легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Усвідомлюючи важливість цієї проблеми, більшість роботодавців працюють у законодавчому полі. Але все ж таки є й такі, хто, намагаючись отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати податків, використовують працю громадян без належного оформлення трудових відносин та пропонують заробітну плату «в конвертах».
З метою детінізації та покращення ситуації на ринку праці в місті та районі на Краснодонщині створені та працюють робочі групи з питань контролю за дотриманням трудового законодавства. До складу робочих груп входять представники: міськвиконкому, районної державної адміністрації, державної податкової інспекції, прокуратури та правоохоронних органів. Основними завданнями робочих груп є сприяння діяльності органів виконавчої влади забезпеченню легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Перевірки проводяться безпосередньо в організаціях та установах, у суб’єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб, а їх результати щомісячно обговорюються на засіданнях комісій з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Мета цих перевірок – контроль за дотриманням вимог податкового та трудового законодавства в частині використання найманої праці.

При проведенні моніторингу легалізації заробітної плати робочими групами у місті та районі було виявлено ряд ухилень роботодавців від сплати належного рівня зарплати. Насамперед податківці зацікавилися рядом неспівпадань у діяльності підприємств. Роботодавці на сайті підприємств в розділі вільних вакансій та в місцевих ЗМІ висвітлюють гідний рівень оплати праці у сумі близько 5000 грн., а звітуючи до податкової, зокрема подаючи звіт за формою 1- ДФ, відображають рівень мінімальної зарплатні 1147 грн. “Винахідливими” виявилися і фізичні особи - підприємці, котрі взагалі сплачували працівникам суми 400-500 грн., обґрунтовуючи свої твердження сезонністю, однак в ході контролю робочими групами даний фактор виявився аж ніяк не впливовим при наданні послуг в розрізі класифікації видів економічної діяльності даного ФОП.

За ухилення від сплати податків та зборів, обов’язкових платежів встановлено кримінальну відповідальність. Відповідно до статті 173 Кримінального кодексу України грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Краснодонська ОДПІ вкотре підкреслює, що для найманих працівників нелегальна зайнятість є нестабільною, нерегулярною і тому ризикованою, вона не гарантує одержання трудових доходів. Така зайнятість позбавляє частину найманих працівників багатьох соціальних прав, передбачених Конституцією України і Кодексом законів про працю України: пенсійного забезпечення, права на допомогу з тимчасової непрацездатності, на оплачувану відпустку, на допомогу з безробіття, на охорону праці тощо. Робота нелегально зайнятих працівників не зараховується до трудового стажу. Нерідко прихована зайнятість набуває примусового характеру, особливо коли працівники змушені виконувати додатковий обсяг робіт. У результаті збільшується захворюваність, погіршується якість робочої сили, руйнується психологія людини-працівника.

Пам’ятайте, заробітна плата "в конверті" - це майбутнє без гарантій і впевненості.


Краснодонська ОДПІ

Вернуться назад